کشف دمپایی عربی کارتیکو در کشتی بی سرنشینی که در اقیانوش آرام حرکت می نمود

قدمت دمپایی عربی از دهه 1800 به بعد، نشان دهنده تنوع غنی از طرح ها، مواد و تکنیک های ساخت منطقه وسیعی است که شامل شمال آفریقا، ترکیه، خاورمیانه، آسیای مرکزی و جنوب آسیا می شود.

دمپایی عربی کارتیکو در گذشته با اسپند و مروارید منبت کاری شده اند. بند های چرمی با مخمل طلا دوزی پوشانده شده است. در ارتفاع 26 سانتی متری، پوشنده را از کف خیس و کثیف بلند کردند، اما برای پشتیبانی به یک مهماندار شخصی نیاز بود. نام عربی آن‌ها، قبقاب، از صدای تق تق که روی کف‌های مرمر ایجاد می‌کردند گرفته شده است.

هر یک از این دمپایی عربی های حمام (nalın) که با مروارید منبت کاری شده است، به شکل ماهی حک شده است. نقوش ماهی نیز بر روی دمپایی عربی ها حک شده است که نمادی از باروری و خوش شانسی است.

دمپایی

زنان در داخل حمام زیبایی ظاهری یکدیگر و به همان اندازه شکوه حوله ها و کفش های گلدوزی شده خود را مورد بررسی قرار می دادند. تسمه های این دمپایی عربی های ناتمام توسط مشتری انتخاب می شد.

این دمپایی عربی های چوبی داخلی (قبقاب) که به شکلی عالی ساخته شده‌اند، با مخمل ابریشم بنفش پوشیده شده‌اند و با پلاک‌ها و زنگ‌های فلزی برجسته و سوراخ‌دار تزئین شده‌اند. آنها متعلق به یک زن ارمنی بودند که خانواده اش در اوایل قرن بیستم به سوریه مهاجرت کردند. آنها بخشی از جهیزیه عروسی مادربزرگش بودند.

این دمپایی‌های دمپایی عربی چرمی درخشان (موجاری یا خسا) از هند دارای انگشت‌های رو به بالا هستند که صرفاً تزئینی هستند. دمپایی هایی که با مقدار زیادی نخ طلا و نقره گلدوزی شده اند، نشان دهنده ثروت، موقعیت و مد بالا هستند.

این سبک دمپایی عربی که در دربار سلطنتی مغول (1526-1857) توسعه یافت، سرانجام توسط ثروتمندان پذیرفته شد. اگر این دمپایی ها برای یک حامی سلطنتی ساخته شده بودند، ناودانی های سبز رنگ زمرد واقعی بودند تا شیشه. دمپایی هایی مانند این که توسط مردان و زنان پوشیده شده است، در نقاشی های مغول موجود در اینجا دیده می شود.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.